Kalifornia wprowadza prawo zezwalające transpłciowym osadzonym na wybór więzienia

Gubernator Kalifornii, Gavin Newsom, podpisał w sobotę ustawę zezwalającą na umieszczanie więźniów transpłciowych w więzieniach na podstawie ich tożsamości płciowej. Kalifornijski Departament Więziennictwa i Rehabilitacji (CDCR) będzie teraz przyjmować osadzonych w oparciu o ich tożsamość płciową, a nie płeć przypisaną po urodzeniu – ale tylko wtedy, gdy stan nie ma „problemów z zarządzaniem lub bezpieczeństwem” wobec poszczególnych osadzonych.

Ustawa, którą Newsom podpisał w sobotę, wymaga od funkcjonariuszy, aby podczas procesu przyjęcia pytali osadzonych, czy identyfikują się jako osoby transpłciowe, niebinarne lub interseksualne, a następnie osadzeni mogą poprosić o umieszczenie w placówce, w której znajdują się mężczyźni lub kobiety. CDCR nie może odrzucać wniosków wyłącznie z powodu anatomii więźniów lub orientacji seksualnej. Gdy wniosek zostaje odrzucony, władze stanowe muszą przedstawić osadzonemu pisemne oświadczenie wyjaśniające decyzję i dać mu możliwość wniesienia sprzeciwu.

„Kalifornia ma jedne z najsilniejszych praw pro LGBTQ + w kraju, a wraz z podpisanymi dzisiaj ustawami, nasz marsz w kierunku równości jest kolejnym krokiem naprzód. Te nowe przepisy pomogą nam lepiej zrozumieć wpływ COVID-19 na społeczność LGBTQ +, ustanowić nowy fundusz w celu wspierania naszych transpłciowych sióstr i braci oraz rozwijać integracyjne i kulturowo kompetentne wysiłki, które chronią godność wszystkich Kalifornijczyków, niezależnie od tego, kim jesteś jesteś lub kogo kochasz.” – powiedział Newsom w oświadczeniu.

Podobne przepisy chroniące więźniów transpłciowych istnieją w Rhode Island, Nowym Jorku i Massachusetts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *