Klinika przepisuje nastolatkom hormony na zmianę płci po godzinie rozmowy wideo

Rodzice i działacze społeczni wyrazili zaniepokojenie prywatną kliniką, która daje nastolatkom zielone światło na przyjmowanie leków zmieniających płeć już po godzinie rozmowy za pośrednictwem Zoom. Jedna matka twierdzi, że ​​jej 18-letni syn został poinformowany, że kwalifikuje się do przyjmowania hormonów po jednej konsultacji trwającej zaledwie 55 minut. Inna powiedziała, że ​​jej 18-letnia córka po 90-minutowej rozmowie wideo otrzymała skierowanie na leki zmieniające płeć.

Obu nastolatkom podano hormony po ocenie przez konsultanta psychiatrę, dr Stuarta Lorimera w jego centrum GenderCare w Mayfair w Londynie. Zabieg dostarcza estrogenu lub testosteronu, aby rozpocząć fizyczny proces przejścia do życia jako płeć przeciwna. Nie ma sugestii, że dr Lorimer lub GenderCare, które przyjmują osoby w wieku od 18 lat i pobierają opłatę do 300 GBP za wizytę, naruszyły jakiekolwiek wytyczne medyczne. Jednak rodzice i działacze są zaniepokojeni szybkością, z jaką leki, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, w tym zakrzepy krwi, udary i bezpłodność, są przepisywane potencjalnie bezbronnym młodym ludziom.

Twierdzą, że jedna wizyta jest niewystarczająca, aby zdiagnozować dysforię płciową – niedopasowanie między płcią biologiczną osoby a płcią, którą odczuwa. Jedna z matek powiedziała w niedzielę The Mail, że złożyła skargę na doktora Lorimera po tym, jak jej syn, który właśnie skończył 18 lat, otrzymał pocztą receptę na estrogen po 55-minutowej konsultacji. „Cała ta sprawa była całkowicie przerażająca. Spotkanie trwało mniej niż godzinę, ponieważ dr Lorimer uważał, że pokryli wszystko, czego potrzebowali, chociaż czułam, że w tym czasie ledwo dotknęli zagadnienie.”- powiedziała.

„Mój mąż i ja byliśmy bardzo zmartwieni, że to, co uważaliśmy za wstępną rozmowę, doprowadziło go do przyjęcia wniosków zmieniających życie i przepisanie sterylizujących leków. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że został w to wciągnięty zbyt szybko ”. Inna matka z południowo-wschodniej części kraju twierdzi, że jej 18-letnia córka została skierowana na przyjęcie hormonów po jednej rozmowie wideo. Kobieta powiedziała: „Byłam tak zszokowana i zaskoczona, że ​​po jednej sesji przepisano jej hormony. Nie sądzę, że przeszła znaczącą terapię oraz posiada wystarczające doświadczenie życiowe, by podjąć działania, których nie da się naprawić.”

“Uważam to za nidzwykłe, że po tej jednej rozmowie wideo – polegającej całkowicie na przedstawieniu dowodów przez 18-latka, ale bez próby zdobycia dokumentacji lekarskiej lub przeprowadzenia wywiadu rodzinnego – zgodzili się przepisać leki zmieniające życie”.

Ponieważ czas oczekiwania na pierwszą wizytę w klinice NHS wynosi obecnie około 18 miesięcy, coraz więcej młodych ludzi zwraca się do prywatnych klinik po opiekę. Wielu entuzjastycznie wypowiadało się o swoich doświadczeniach z GenderCare. Jeden z użytkowników serwisu społecznościowego Tumblr, popularnego wśród młodych ludzi, napisał: “Dzisiaj miałem moje pierwsze dwie wizyty w prywatnej klinice GenderCare w Londynie i wyszedłem z zielonym światłem, aby zacząć przyjmować testosteron.”

Inny użytkownik Twittera napisał: „Właśnie miałam spotkanie z GenderCare. Wspierają diagnostykę dysforii i skierowanie hormonalne. Jestem tak podekscytowana, że praktycznie odbijam się od ścian ”.

National Institute for Health and Care Excellence nie ma wytycznych dotyczących leczenia dorosłych z dysforią płciową, ale NHS England twierdzi, że pacjenci, którym podawano hormony płciowe, muszą być zalecani przez lekarza z „specjalistycznego zespołu multidyscyplinarnego”. Rzeczniczka Bayswater Support Group, która pomaga rodzicom dzieci dotkniętych dezorientacją płciową, powiedziała: “Obecne protokoły leczenia NHS mające na celu złagodzenie dysforii płciowej u często bezbronnych młodych ludzi w wieku kilkunastu lat są niebezpieczne i zagrażają ich zdrowiu długoterminowo”.

GenderCare została założona w 2010 roku przez dr Lorimera. W sekcji na jej stronie internetowej pojawia się pytanie: „Ile czasu minie, zanim zacznę przyjmować hormony?”. Odpowiedź brzmi: „To zależy od konkretnej sytuacji i lekarza, ale z reguły musisz przejść dwie oceny: jedną z lekarzem ogólnym / psychiatrycznym i jedną z lekarzem / klinicystą endoprotezowym ”. Ani GenderCare, ani dr Lorimer nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz. Na jego stronie internetowej czytamy: „GenderCare to sieć indywidualnych lekarzy, wszystkich wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem w dziedzinie płci… Działamy elastycznie w ramach krajowych i międzynarodowych wytycznych dotyczących najlepszych praktyk”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *