Pierwszy “feministyczny” hotel na świecie otwarty

Odnowiony hotel na obrzeżach śródmieścia Waszyngtonu reklamuje się jako pomnik równych praw kobiet – ale szefem kuchni otwierającym bar i restaurację w środku jest mężczyzna, żeby pokazać, iż nie tylko kobiety powinny spędzać czas w kuchni. Viceroy Hotels & Resorts z siedzibą w West Hollywood w Kalifornii świętował dzień otwarcia hotelu Zena w Waszyngtonie w czwartek, 8. października. W komunikacie prasowym opisującym ten obiekt nazwano go „przełomowym hotelem poświęconym upodmiotowieniu kobiet”.

Hotel zatrudnił firmę projektową należącą do kobiet i stworzył możliwości zapłacenia artystkom za ich pracę. Andrea Sheehan, założycielka Dawson Design Associates (DDA) z siedzibą w Seattle i Londynie, zleciła wykonanie ogromnego portretu zmarłej niedawno sędziego Sądu Najwyższego, Ruth Bader Ginsburg, ikony ruchu feministycznego. Sam portret składa się z 20 000 ręcznie malowanych tamponów.

Wszystkie z 60 dzieł sztuki na miejscu zostały namalowane, sfotografowane, wyrzeźbione lub uszyte przez „feministki obu płci na całym świecie, walczące o prawa człowieka” – czytamy w komunikacie. Lokalny kurator Jason Bowers zatrudnił artystkę z Waszyngtonu. Citę Sadeli, by pomalowała na zewnątrz budynku parę wojowniczek, które mają pięć pięter wysokości. Na jednej ścianie znajduje się 8 000 magnesów reprezentujących wydarzenia feministyczne.

W cytacie dołączonym do komunikatu, dyrektor generalny Pebblebrook Hotel Trust mówi, że hotel jest „bezpieczną przestrzenią spotkań, która celebruje różnorodność, szanuje różne punkty widzenia i otwiera się na tematy warte znaczącej rozmowy. Wiemy, że przekraczamy granice i możemy nawet sprawić, że niektórzy ludzie poczują się niekomfortowo – nie przeszkadza nam to.”

Hotel walczy również ze stereotypem, że miejsce kobiet jest w kuchni i zatrudnił na stanowisko szefa kuchni mężczyznę. Ale biorąc pod uwagę swoje deklarowane zaangażowanie na rzecz równości płci, Hotel Zena stracił okazję do umieszczenia kobiety na publicznym stanowisku kierowniczym. Statystyki Departamentu Pracy USA pokazują, że kobiety stanowią zaledwie 20,8 procent szefów kuchni oraz 38,5 procent kucharzy.

W barze należącym do hotelu oferowane są koktajle (16 USD) o nazwach takich jak „Empowermint” i „Earhart”, w skład których wchodzi Green Hat Gin, likier maraschino, crème de violette, lemon. Wódka Republic Restoratives, należąca do społeczności LGBTQ, również trafia do kilku drinków.

Źródło zdjęcia głównego: Hotel Zena/official photo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *